poniedziałek, 6 lipca 2020

36

96. "Pokuta" Anna Kańtoch
Doskonały kryminał z akcją w latach 80. Bardzo poplątana akcja. Kilku morderców, kilka ofiar. Niestety części fabuły się domyśliłam, a od kryminału oczekuję, że nie domyślę się niczego aż do przeczytania zakończenia. Inaczej równie dobrze mogę przeczytać zakończenie na początku. 

97. "Anatomia cudu; Majstersztyk" Anna Kańtoch
Kolejny tom cyklu o Domenicu Jordanie, który bardzo lubię. Takie kryminały fantasy. :)

98. "Zabójstwo na cztery ręce" Karolina Morawiecka
To moje pierwsze zetknięcie z autorką, choć to III tom cykl kryminalnego! Akcja umieszczona w naszych czasach, ale amatorki-detektywki, Karolina i siostra Tomasza, rozwiązują sprawę tylko za pomocą dedukcji, bez żadnych narzędzi. Całkiem wciągająca rzecz i bez religianckich bełkotów, siostra Tomasza jest nadzwyczaj normalna i bystra. :)

99. "Zagadka ducha Chopina" Marta Guzowska
Książeczka dla dzieci. Jej przykład po raz kolejny zadziwia mnie, jak to dzieciom można wszystko wcisnąć i nie trzeba w ogóle dbać o wiarygodność i jakieś wartości umysłowe. Trójka z bohaterów nie grzeszy inteligencją - i jest to duży eufemizm. Plus za bohatera: szczura Sherlocka. Oraz za miejsce akcji - dworek Chopina w Żelazowej Woli. 

100. "Wstydu za grosz!" Zuzanna Orlińska
Ciepła, mądra i inteligentna książka dla dzieci, która nie traktuje czytelnika jak idioty i nie wyjaśnia w przypisach, kto to Delfina Potocka czy Pina Bausch. Odniesień do wszelkiej kultury jest tu mnóstwo! Babcia Delfina i wnuczka Julianna są głównymi bohaterkami. Delfina jest artystką teatralną na emeryturze, mocno przypomina mi Danutę Szaflarską - z charakteru, wyglądu, opisu. Julianna natomiast nie grzeszy ani inteligencją, ani uczciwością, ani empatią, ani dojrzałością. Nie odziedziczyła nic po babci. Mogłoby jej nie być w książce, nikt by nie zauważył. A może jest po to, żeby uwypuklić zalety jej kolegi z klasy Alika, który jest jej przeciwieństwem, a do tego ma pasję (stare filmy i blog o nich). Julianna myśli wyłącznie o sobie i o dziecinnych bzdetach, jest kompletnie oderwana od życia. Klon dzisiejszej młodzieży. 

101. "Diabeł w maszynie" Anna Kańtoch
Kolejny tom opowiadań o Domenicu Jordanie - ale znowu się powtarzają! "Anatomia cudu" i "Majstersztyk" były tu kompletnie niepotrzebne! Po co powtarzać te same opowiadania w kolejnych tomach cyklu?! I choć bardzo lubię Domenica, denerwuje mnie, że część opowiadań jest niedokończona. Co np. się stało z sobowtórem Domenica?

102. "Stary Noe" Zuzanna Orlińska
Na nowo przepowiedziana opowieść o Noem, z przepięknymi ilustracjami, które mocno poodnoszą ocenę! Ale opowieść oczywiście tendencyjna, nie podaje żadnych logicznych argumentów za okrucieństwem bożka, który pozabijał zwierzęta. Bo zabicie ludzkości jest jasne i słuszne. Powiedzmy, że zabicie części zwierząt też - są takie, które zabijają dla przyjemności i dręczą ofiarę, choć nie są głodne, są i takie, które atakują bez powodu albo niszczą bezpowrotnie lasy liściaste. Są i takie, które roznoszą choroby albo zabijają, nie patrząc, czy istota, którą mordują, w ogóle na tę śmierć zasłużyła. Ale reszta? Za co karana jest reszta?! Książka nie odpowiada na elementarne pytania! Autystycznym dzieciom się jej nie wciśnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz